כתבות

תכנון ושרטוט

מהו תכנון ומהו שרטוט?

 בפגישותיי עם  לקוחותיי  אני עושה ברור צרכים. ובודק איך הם רואים את ביתם  בחלומם?  תפקידי הוא לחבר בין חלומם לחלל הקיים. לאסתטיקה והנדסת אנוש. המעצב בעצם על ידי תכנון נכון של החלל מוציא לפועל את חלומם של לקוחותיו. כל זאת על ידי שרטוט תכניות. בעצם שרטוט אדריכלי. הוא השפה המחברת בין הלקוח לקבלן המבצע. התכנון הוא בעצם ההקדמה לשרטוט, לאחר שרשמתי את כל צרכי הלקוח אני עורך מספר תרשימי זרימה וסקיצות ואיתן הולך לקוחותיי בצרוף הדמיות . מתוך הסקיצות אנו בוחרים את התכנית הנכונה להם ומשם אני ממשיך לשרטוט והפיכת החלום למציאות.  

השרטוט כולל בתוכו מידות של חללים. מפרטים טכניים. פרטים טכניים פרטי רהוט. תכנית חשמל ותכנית תאורה.  פריסות של קירות, פריסות ריצוף. ע"י הוספת סימנים מוסכמים בין לאומיים ומקרא. כל זאת כדי שהקבלנים ובעלי המקצוע יוכלו לקרוא ולבצע את החלום. כדי שבעלי המקצוע יוכלו לתת הצעות מחיר מדויקות וללא הפתעות מיותרות בהמשך. (על זה אני רוצה עוד כסף). תכנון נכון של המערכות השונות. יביא אותנו לחסכון במים חשמל ובהוצאות בטווח הרחוק. תכנון נכון של פתחי המיזוג יגרום לסירקולציה נכונה של אויר ולהפעלה חסכונית ונכונה של המזגנים. וכך לגבי כל המערכות.

תכניות הן השפה המובנת על ידי הקבלנים השונים. ותפקידי הוא לדבר בשפה אותה הם מבינים: תכניות.

שרטוט מביא ללקוח את הגשמת החלום על הנייר ומשם לביתו למציאות.

ליווי ברכישות

ליווי ברכישת אביזרים לבית. כגון: אריחים ,כלים סניטארים ,הלבשת הבית. מוצרי חשמל. ריהוט.

והשאלה היא מה הן הסיבות?

 1. המעצב מכוון את הלקוח למוצרים ולספקים הנכונים לתקציבו .לקוחות יכולים לאהוב מוצר אך לפעמים הוא יקר לתקציבם. על המעצב למצוא מוצר מקביל במחיר ריאלי.
 2. המעצב מכוון את הלקוח למוצרים התואמים את טעמו ולשאר האביזרים האחרים בבית.
 3. ליצור הרמוניה בתוך הבית. ושכל הצבעים והמוצרים ידברו באותה שפה, כפי שמעצב פנים יודע לעשות. 
 4. כמעצב פנים אני מקבל הנחות גבוהות אצל הספקים. מכיוון שמעצבי פנים מגיעים לספקים מספר פעמים ויש להם אינטרס להמשיך ולעבוד עם מעצבי פנים ההנחות שמעצבי פנים מקבלים הם גבוהות באחוזים גבוהים יותר מהלקוח הרגיל.
 5. חסכון בזמן- מעצב פנים מבצע ברור צרכים, מגיע לבית הלקוח לראות ולהרגיש את הבית או שלחילופין רואה את התמונה השלמה מרגע שרטוטי התכניות ועד לגמר העבודה ומתכנן מראש את הרכישות ללקוח. מכוון אותו למוצרים המתאימים.
 6. מעצב פנים מנוסה מבין במוצרים ובחומרים. כך שבזמן תהליך הבחירה הוא משגיח שהמוצר הוא איכותי ובמחיר סביר ביחס למתחרה.

תהליך הרכישה אומר שברק נאור נפגש עם לקוחותיו בכל סניף ועם כל ספק. עם מינימום 3 ספקים שונים לכל מוצר. בוחר יחד עם לקוחותיו את המוצר המתאים ביותר מכל ההיבטים.

מפעיל את קשריו על מנת שהלקוח יקבל את ההנחות הטובות ביותר. בעזרת ניסינו הרב דואג שנרכשו כל המרכיבים שנסגרו כל הפינות .

 • המעצב פנים מעודכן בכל המוצרים החדשים בשוק. מהי המילה האחרונה בתחום.

עיצוב בתים פרטיים

 אפתח בגילוי נאות: כבר ביומי הראשון כמעצב פנים עיצבתי בית פרטי ומיד לאחריו המשכתי לעצב עוד 3 בתים פרטיים. היה זה לפני למעלה מ-15 שנים.

עיצוב בתים פרטיים הוא סוג של חלום לכל מעצב פנים.  בדרך כלל מדובר בתקציב יותר גבוה וגמיש לשיפוץ אך עם התקציב מגיע בדרך כלל גם לקוח עם דרישות רבות וביניהן עמידה בתקציב. בעיצוב בית  חדש יש להתחבר ולהקשיב לאדריכל שתכנן אותו. להבין מה רצה להביע האדריכל על איזה סגנון הוא דיבר.. גם בבית קיים עלי להגיע לבית הלקוח ולחוש ולהבין למה התכוון האדריכל כאשר הוא תכנן אותו. האם אנו נלך לסגנון כפרי ופשוט? האם אנו נלך לסגנון עתיק? (אגב גם בסגנון העתיק יש מספר סגנונות. עיצוב פנים מתבסס הרבה על תולדות האמנות והאדריכלות.) לסגנון המודרני ? או לסגנון אחר. נבדוק אם בכלל היה איזה שהוא סגנון בתכנון של הבית. להבדיל מדירות ששם אנו בעצם יכולים לעשות כמעט מה שאנו רוצים מבחינת סגנון. בבתים פרטיים עלי לשים יותר לב לפרטים ולתכנון החיצוני וליצור סינרגיה בין הפנים לחוץ .

להבדיל מדירות מכיוון שמדובר בבית צמוד קרקע. האפשרויות התכנוניות. (חוץ מהמעטפת) הן רבות יותר.  לדוגמא: נוכל להזיז את הצנרת ביוב ומים כרצוננו. גם בבתים צמודיי קרקע כאשר אני אבוא לבית ישן אמליץ לשנות את כל המערכות אם זה בית בן למעלה מ-20 שנים. גם בבית צמוד קרקע אבדוק את מצב החשמל האם זה תלת פאזי? מה מצב החיווט. כל זאת עוד לפני שנכנסתי לצד העיצובי.

אחרי כל זאת נלך ואתחבר לחלומו של הלקוח. אני מאמין שהחלום של הלקוח שהוא מעביר לי הוא העביר גם לאדריכל. ולמרות זאת אלך להיפגש עם האדריכל.

רבים שואלים אז למה לא לתת את כל העבודה לאדריכל? אדריכלים רואים את התמונה כולה מתייחסים לחיצוניות של  הבית, ופחות לפרקטיקה ולעיצוב הפנימי. בחירת חומרים. אדריכלים עסוקים בכל שאר הפרטים הקשורים לבנייה ולאישורים.  לרוב הם לא ירצו להתעסק עם נושא עיצוב הפנים, אני כמעצב פנים מלווה את הלקוח שעות רבות בבחירת כל המוצרים לבית עד לווילונות, לשטיח, לפסל ולתמונה שתקשט את ביתכם. ומתייחס לכל פרט וחיבור בבית. בין חומרים ואביזרים . אם בעל בית רוצה שביתו יהיה מושלם מכל הבחינות מומלץ לו מאוד שיעבוד גם עם מעצב פנים

ולכן לפני שאתם מתחילים לבנות אתם מוזמנים להתקשר לקבלת הצעת מחיר או יעוץ ראשוני.

ניהול ופיקוח על פרויקטים.

בכל פרויקט שיפוץ או בניה שותפים מספר אנשים בעשייה ובתפעול הפרויקט. אנשים אלו צריכים להיות אמינים ומסורים ויחסי אמון בינם לבין בעל הבית הינם אבן יסוד להצלחת הפרויקט.

השותפים הקבועים בעשיה זו הם:

אדריכל או מעצב פנים –נבחרו מפני שהלקוח אהב את יצירתם ונוצרה כימייה ביניהם.

המהנדס- נבחר על ידי הלקוח לאחר שהלקוח קיבל המלצות על עבודתו, או שהמהנדס עובד עם המעצב/אדריכל.

יועצים- מומלצים בדרך כלל על ידי האדריכל או מעצב הפנים. יש חשיבות רבה ליועצים כיון שעבודתם חוסכת עלויות משמעותיות בתהליך. כשאני כותב על יועצים אני מתכוון ליועצי חשמל ואינסטלציה בעיקר.

ניהול ופיקוח על הפרויקטמפקח ומנהל הפרויקט הם אנשי האמון של בעל הבית. יש הבדל בין ניהול ופיקוח ומומלץ לקחת לפרויקט בכל סדר גודל את שני התפקידים.

מהו מפקח ומהו מנהל פרויקט ?

קיימים מספר סוגים של פיקוח.

 1. פיקוח של המהנדס- בבית חדש או בשיפוץ מאסיבי בו מעורב מהנדס בניין אשר הוציא תכניות קונסטרוקציה, המהנדס חייב לבוא לפני כל יציקה, לערוך בדיקה שהכל נעשה לפי התכניות.
 2. פיקוח עליון של אדריכל או מעצב פנים– זהו פיקוח אשר בו מגיעים מעצב הפנים או האדריכל אחת לשבוע או שבועיים. או בסיום שלב כדי לעבור על התכניות. מידי פעם  ישנן שאלות לקבלן העובד בשטח ומעצב הפנים מגיע  כדי לתת מענה, וזאת בתנאי ואן אפשרות לתת פתרון טלפוני. בפרויקטים מורכבים מאוד המעצב יגיע יותר .
 3. פיקוח על כל תהליך העבודה על ידי מפקח חיצוני–  מפקח אשר נקבע על ידי הלקוח שהוא המפקח על כל תהליכי העבודה – כבר מתחילת תהליך הבניה או השיפוץ בין אם קיים פיקוח של מהנדס או אדריכל/ מעצב פנים. אני ממליץ לקחת מפקח- תפקידו של המפקח לקבל מהקבלן הראשי ומקבלני המשנה את זמני ההתקדמות וצפי העבודה, עליו להעביר זאת ללקוח, מפקח בפרויקט שיפוץ / בניה יגיע לאתר 3 פעמים בשבוע למספר שעות- אין הוא מנהל את הפרויקט– על מנהל הפרויקט לתאם הגעה שלו לשטח במקרה ומנהל הפרויקט הוא לא המפקח. כל שלב בהתקדמות תלוי באישורו וחתימתו.
 4. מנהל הפרויקט–  מנהל פרויקט –הוא האדם אשר מונה על ידי בעל הבית לניהול הפרויקט תאום הרכישות, תאום בין הקבלנים, הזמנת אדריכל, מעצב, מהנדס ומפקח בכל שלב שנקבע שהם באים. הוא מנהל יומן עבודה הוא בעצם יד ימינו של הלקוח, הוא נותן פתרונות בשטח , ובודק שהכל מתנהל כשורה,

יתכן ואותו אדם יהיה גם מנהל פרויקט וגם מפקח אך כדאי לסגור זאת מראש. ולתאם ציפיות אחרת לאחר תקופה בעל הבית יכול להיות מופתע מזה שיש לו רק מפקח באתר.

לקוחות רבים שאלו אותי למה לי בעצם  להעסיק מפקח או מנהל פרויקט . אני (הלקוח) מגיע לפעמים לשטח רואה ובודק.

התשובה היא : נכון שהלקוח מתוך סקרנות טבעית מגיע לאתר השיפוץ מידי יום. אך הוא מבין הרבה פחות בחומרים, הוא מבין הרבה פחות באיכות חוטים או צנרות. או מה יכולת האיטום שביצע איש האיטום.  קיימים תקנים בעבודות בניה  ועל הלקוח יקח זמן ללמוד ולהבין אותם. ישנם מספר רב של פריטים ודרכי בדיקה שמפקחי בניה עושים בשטח אך הלקוח יפסח אליהם מחוסר ידע.

הטעות הנפוצה ביותר היא: "יש לי קבלן והוא קבלן מצוין הוא יאמר לי מתי להזמין, אם יהיו בעיות הוא יפתור אותן. "

קבלן עובד על מספר פרויקטים  בו זמנית. לכן ימצא בפרויקט יחסית מעט זמן כאשר האינטרס שלו יהיה לסיים מהר ככל האפשר את העבודה. קבלן שימצא בפרויקט על בסיס יומי ארוך יעלה יותר ממפקח ומנהל פרויקט ולכן עדיף לבעל הבית שעוד שני זוגות עיניים יבחנו באופן אובייקטיבי את העבודה. אחד האינטרסים של הקבלנים הוא לבצע את העבודה בדרגים הנוחים לו. לעגל פינות. להביא מוצרים שמתאימים לתקציבו אך עלולים להימצא כמתאימים פחות לפרויקט עצמו ויהיו איכותיים פחות.

המפקח שהינו גורם בלתי תלוי –בא מצד הלקוח, וידע לתת ללקוח את העצה הטובה ביותר מניסיונו. את העצה אשר תהיה הכי טובה ללקוח הן כלכלית והן מקצועית.  

מנהל פרויקט הוא אדם בעל ניסיון רב בניהול. הוא יודע לנהל משא ומתן נכון מול ספקים וקבלנים, הוא יודע ומכיר את מחירי השוק וממליץ ללקוח על מחירים.

מנהל פרויקט בונה את תנאי התשלומים וההסכמים – כך גם מפקח במקרה ואין מנהל פרויקט. מעביר אותם לעורך דין,  מנהל פרויקט יודע אילו תנאי תשלום יהיו טובים לשני הצדדים. (ישנם מצבים שקבלן הסכים לתנאי תשלום גרועים מבחינתו ובדיעבד הוא נתקע עם כסף ואז נכנסים לוויכוח.)  תנאי תשלום אשר ישמרו על הלקוח בכל מצב ,אך גם ישמרו שהקבלן לא יפגע מהם.

אני ממליץ לכל הלקוחות אשר אני מעצב את ביתם לקחת מנהל פרויקט ומפקח. או מפקח שהוא גם מנהל פרויקט.

אני שם דגש על ההפסד הכספי שעלול להיגרם עקב הרצון לחסוך בעלות שני האנשים הללו,  החיסכון הוא בין 5% ל 10% אך ההפסד הנגרם עקב נזקי קבלן (קבלן הוא לא רק הקבלן הראשי, קבלן אינסטלציה, קבלן חשמל, ) ,עקב חתימה על חוזה לא נכון . על תנאי תשלום לא טובים. עקב בזבוז שעות רבות של עבודה של הלקוח (כבר יצא לי להגיע לגמר שיפוץ והלקוח שלי אמר לי נגמרו לי ימי המחלה וימי החופשה ). מתחים בין בני זוג.

המלצה שלי- לקחתם החלטה לשפץ או לבנות אל תעשו זאת לבד.

כל בעלי התפקידים הם חיוניים לתהליך מושלם : מהנדס, יועצים, אדריכל, מעצב פנים, מפקח, מנהל פרויקט וכמובן קבלנים .